See luetteloruutu on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "luettelo",
"3": "ruutu",
"id2": "square"
},
"expansion": "luettelo + ruutu",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "luettelo + ruutu",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*F/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "luetteloruutu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruudutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*F/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "luetteloruutu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "luetteloruutu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "luetteloruu",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Graphical user interface",
"orig": "fi:Graphical user interface",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"list box"
],
"id": "en-luetteloruutu-fi-noun-OLrGzqHi",
"links": [
[
"graphical user interface",
"graphical user interface"
],
[
"list box",
"list box"
]
],
"raw_glosses": [
"(graphical user interface) list box"
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"graphical-user-interface",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈluetːeloˌruːtu/"
},
{
"ipa": "[ˈlue̞t̪ːe̞lo̞ˌruːt̪u]"
},
{
"rhymes": "-uːtu"
}
],
"word": "luetteloruutu"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "luettelo",
"3": "ruutu",
"id2": "square"
},
"expansion": "luettelo + ruutu",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "luettelo + ruutu",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*F/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "luetteloruutu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruudutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*F/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruudullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruudukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloruuduttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruuduittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruuduittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloruutuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloruutuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "luetteloruutu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "luetteloruutu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "luetteloruu",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uːtu",
"Rhymes:Finnish/uːtu/6 syllables",
"fi:Graphical user interface"
],
"glosses": [
"list box"
],
"links": [
[
"graphical user interface",
"graphical user interface"
],
[
"list box",
"list box"
]
],
"raw_glosses": [
"(graphical user interface) list box"
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"graphical-user-interface",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈluetːeloˌruːtu/"
},
{
"ipa": "[ˈlue̞t̪ːe̞lo̞ˌruːt̪u]"
},
{
"rhymes": "-uːtu"
}
],
"word": "luetteloruutu"
}
Download raw JSONL data for luetteloruutu meaning in All languages combined (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.